Běh. Milován i nenáviděn. Jak začít a vydržet.

Zhubnout, zpevnit, vyčistit hlavu… Jedny z nejčastějších argumentů, proč začít běhat.

Ač se to možná nezdá, běh je téměř kontroverzním tématem.

Běžci, lidé, kteří běhají téměř denně, pro ty je běh tématem číslo jedna: správný trénink, správná strava, rozvržení závodů, regenerace, kompenzace, výbava…

Neběžci, zarputilí lidé, kteří se na běžce dívají jako na blázny, kroutí při tom hlavou a ani za mák je neokážete přesvědčit, že běh je fajn, že vás baví, a že vám něco přináší…

Pak je ale skupina někde mezi, kde se pohybuje většina z nás, kteří sice nad běžci kroutí hlavou a nejčastěji jim říkáme, že jsou blázni, ale zároveň jsme lidé, kteří si říkají, že by to bylo fajn běhat 2 – 3 x týdně. Třeba bych něco shodila, třeba by se mi zpevnila postava a zlepšila fyzička, vyčistila bych si hlavu, no možná to není tak špatné…

A přesně pro tyhle věčné ‚přesvědčovače‘ mám tady pár tipů, jak s během začít a jak u něj vydržet.

 

1. Motivace

První a možná nejdůležitější je, abyste vy sami chtěli a byli přesvědčeni, že tomu chcete dát možnost, že si ten čas prostě uděláte (sama jsem pracující člověk, takže vím, že to není vždy jednoduché a už kolikrát musel jít běh stranou, jen nesmíte dopustit, aby tomu tak bylo pořád). Klidně se zavřete na pár minut někde do klidu a zeptejte se sami sebe: Chceš jít dnes běhat i přes všechna pro a proti? Srovnejte si to v hlavě!

 

2. Začněte pozvolna

Za druhé, jestli právě s během začínáte, nepřeceňujte se a nemějte na sebe příliš velké nároky, stejně jako nikdo učený z nebe nespadl, tak stejně tak nikdo bez tréninku nezaběhne 10 km pod půl hodiny. :) Když začnete z volna, pomalu a postupně, bude vás to více bavit. Pro začátek stačí 2 x týdně 15 minut pomalého běhu (klidně střídejte s chůzí). Jen musíte vydržet. Později zvyšte tréninkové dávky na 3x týdně.

 

3. Nestyďte se!

Jestli máte strach či stud, že se na vás budou všichni dívat, že jste červení jako rajče a funíte jako lokomotiva, tak si řekněte jedno: Ostatní neví, jak dlouho už běžíte (třeba už můžete mít za sebou 5 km, tak o co jde, vždyť to nikdo neví). Musíte být přesvědčeni, že se nemáte za co stydět! A věřte, že nemáte.

 

4. Zpříjemněte si svůj běh

Chvíle, kdy běháte, si můžete vylepšit a zpříjemnit. Spousta běžců poslouchá svou oblíbenou hudbu z mp3 či mobilu, já se často kochám okolím – oči hledají, co by je zajímalo (co je nového za plotem u sousedů, jaké kytky zrovna kvetou, že se stromy krásně zazelenaly atd.). Má to výhodu, že lehce tím zmatete svou hlavu a zapomenete na to, že běžíte. U běhu se často i usmívám – nejen svou hlavu ale i ostatní běžce a chodce tak přesvědčíte, že vás to baví (což samozřejmě baví :) ).

 

5. Neběhejte hladoví

Dobrou radou pro začátečníky je také to, aby nechodili běhat příliš najezení. Já osobně pokud nemám příliš dobrý jídelní základ ze dne (v práci nestíhám oběd, hodím do sebe jen tak něco málo za pochodu, však to znáte), tak si dám před během například banán, ale každý si musí vyzkoušet, co mu sedí. Banán je perfektním zdrojem draslíku, který potřebujeme pro správnou funkci nervového a svalového systému a navíc hraje významnou roli při správné činnosti srdce. Případně doporučuji bílý jogurt s vlašskými ořechy (např. DM drogerie) a směsí ovoce. Po tréninku je důležitá strava bohatá na bílkoviny, ale o tom zase někdy příště…

 

6. Dodržujte pitný režim

Pitný režim je obecně důležitá věc, ale pokud chcete běhat, tak to platí dvojnásob. Dobré je napít se dostatečně před během a pak až po doběhu. Během běhu já osobně nepiji, ale za to mě doma na kuchyňské lince vždy čeká připravená sklenice vody či čaje pokojové teploty.

 

7. Správně se oblečte

Stejně tak je základem správně se obléct a to ani moc ani málo. Já osobně jsem zvláštní úkaz. Ačkoliv jsem jako většina žen spíše zimomřivá, při běhu naprosto nesnáším, když se přehřívám, je to takový můj paradox. Chápu, že začátečníci se velmi bojí, aby je takzvaně „neofouklo“. Věřte, že v těchto měsících na konci jara a začátku léta už vám nic zákeřného nehrozí. Venku je příjemně, a když se člověk hýbe, tělu je fajn (nejhorší je právě když se velmi zpotíte pod zbytečnou vrstvou navíc a pak vám to nedá a sundáte si ji). Takže legíny či kraťasy a tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem (ten nakonec stejně vyhrnu) z funkčního materiálu (např. od Adidas, Nike, Reebok) to je moje a s tím si v tuto roční dobu vystačím.

 

8. Kvalitní obuv je základ

Nezapomeňte i na kvalitní obuv, já osobně jsem si v poslední době oblíbila botasky od značky Adidas, které používám i na běžné chození. Téměř všechny jsou ze skvělých prodyšných materiálů a mají výborně tvarované podrážky, takže pohodlnost pro různé typy chodidel je zaručená. Při použití nekvalitní obuvi budete trpět nejen na puchýře, ale i na bolesti zad a kloubů. Proto radím, abyste si nechali poradit odborníky v obchodě. Oblečení i obuv mají se skvělým výběrem např. v prodejně HZH sport ve ZLATÉ BRÁNĚ. Navíc pro studenty s ISIC kartou i se slevou 10 % na novou kolekci :)

 

9. Strečink neopomíjejte

Jak začít a na co si dát pozor už víme, ještě připomenu často opomíjené protažení po doběhnutí a hurá do toho.

 

Všem začátečníkům držím palce, aby vytrvali a našli si v běhu to svoje a všem běžcům spoustu naběhaných kilometrů a úspěšných závodů.

S láskou k běhu Vaše Terka

 

Tereza Skoumalová

 

Foto František Birnbaum

 

 

Moje oblíbené kousky běžeckého oblečení a bot z prodejny HZH Sport: